Moja Cijena

Pojmovi iz propisa

Cijena za jedinicu mjere

To je cijena za kilogram, litru, metar ili drugu uobičajenu jedinicu, da kupac može usporediti pakiranja različite veličine. Ističe se uz maloprodajnu cijenu, na robi ili na prodajnom mjestu, i u web trgovini.

Za koju je robu obavezna, određuje Pravilnik o načinu isticanja maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda (NN 105/2026), na snazi od 26. rujna 2026. Što još taj pravilnik traži, pročitajte na stranici Pravilnik o isticanju cijena.

Primjer
Maslinovo ulje 0,75 l
14,90 €19,87 € / l
Suhe smokve 250 g
5,50 €22,00 € / kg
Šampon 400 ml
3,99 €9,98 € / l

Cijena pakiranja podijeljena s neto količinom, svedena na kilogram ili litru.

Za koju robu

Popis je iz članka 8. Pravilnika. Iznimke su u istom članku; roba označena kao besplatna izuzeta je člankom 6.

Obavezna je za

  • hrana i hrana za životinje
  • deterdženti
  • dječje pelene
  • boje i lakovi, osim slikarskih boja
  • ulja i tekućine za motore i vozila
  • destilirana voda
  • proizvodi za njegu lica i tijela
  • proizvodi za pranje i čišćenje lica i tijela
  • proizvodi za pranje i njegu kose
  • proizvodi za pranje, čišćenje i njegu zubi i usne šupljine

Nije potrebna za

  • roba mase manje od 50 g ili obujma manjeg od 50 ml
  • poklon paketi i kompleti
  • roba u posebnom obliku prodaje (akcija, rasprodaja i slično)
  • poslastice za kućne ljubimce
  • kolači
  • alkoholna pića u pakiranjima do 100 ml
  • smrznuti deserti do 500 ml
  • voće i povrće koje se prodaje na komad ili u svežnju
  • roba označena kao „gratis”, „besplatno” ili „bez naknade”

U našem sustavu

Upozorenje prije objave, bez izmišljenih iznosa

Kad artiklu iz skupina hrane, pića, deterdženata i proizvoda za njegu cijena za jedinicu mjere nedostaje, sustav vas na to upozori prije objave. Iznimke ne prepoznaje, pa objavu ne zaustavlja; o njima odlučujete vi.

U WooCommerceu plugin neto količinu čita iz plugina za jediničnu cijenu, atributa proizvoda, naziva artikla ili težine, i svodi je na kilogram, litru, metar ili komad. Artiklu kojem se količina ne može pouzdano pročitati polje ostaje prazno, a u stanju plugina vidi se koliko je takvih artikala. Prazno polje je bolje od izmišljenog iznosa.

Sidrena cijena i cjenik u WooCommerceu →

Stranica cjenika za čitanje: uz cijenu proizvoda stoji cijena za jedinicu mjere, po litri ili kilogramu

Najčešća pitanja o cijeni za jedinicu mjere

Što je cijena za jedinicu mjere?

Konačna cijena, s porezom, za jedan kilogram, litru, metar, četvorni ili kubni metar proizvoda, ili za drugu jedinicu koja se uobičajeno koristi pri prodaji. Služi tome da kupac usporedi pakiranja različite veličine.

Za koju je robu cijena za jedinicu mjere obavezna?

Za robu s popisa iz članka 8. Pravilnika o isticanju cijena (NN 105/2026): hranu i hranu za životinje, deterdžente, dječje pelene, boje i lakove, ulja i tekućine za motore, destiliranu vodu te proizvode za njegu i pranje lica, tijela, kose i zubi.

Moram li je istaknuti i u web trgovini?

Pravilnik traži da cijena za jedinicu mjere bude istaknuta na robi ili na prodajnom mjestu, a prodajno mjesto je i mrežna trgovina. Mora biti jasna, vidljiva i čitljiva, tako da se ne može zamijeniti s cijenom drugog proizvoda.

Ide li cijena za jedinicu mjere i u cjenik koji čita računalo?

Da. Odluka o objavi cjenika (NN 101/2026) među podacima cjenika proizvoda navodi jedinicu mjere i cijenu za jedinicu mjere, „ako je primjenjivo”.

Što ako je artikl na akciji?

Roba koja se prodaje u okviru posebnog oblika prodaje izuzeta je od isticanja cijene za jedinicu mjere (čl. 8. st. 2.). Naš sustav zato za artikl na akciji ne upozorava da ta cijena nedostaje.

Kako se računa za hranu u salamuri ili ulju?

Za hranu u tekućem mediju kod koje se navodi masa, cijena za jedinicu mjere odnosi se na ocijeđenu masu. Za glaziranu hranu odnosi se na neto masu bez glazure.

Cjenik proizvoda, sa svim podacima koje propis traži →

Cjenik proizvoda objavljuje plugin, svako jutro

Plugin za WordPress ističe sidrenu cijenu uz svaku cijenu i objavljuje cjenik na vašoj domeni. Plugin je besplatan, a instalaciju i uvoz vaših starih cijena radimo mi za 49 € s PDV-om, jednokratno. Ili cjenik vodite sami, uz besplatni cjenik na našoj adresi.

Tehnički dio provodimo mi. Za točnost cijena, količina i sadržaj cjenika odgovarate vi. Ova stranica je naše sažimanje propisa običnim jezikom, ne pravni savjet; mjerodavan je tekst u Narodnim novinama: Pravilnik o načinu isticanja maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda (NN 105/2026).

Cijena po kilogramu i litri, bez ručnog računanja

Pošaljite nam popis artikala; ponuda u roku 24 sata.

Radije telefonom? 091 588 2884 · Paketi i cijene